Sağlıklı beslenmeye başladık, yavaş yavaş  kilo vermeye başladık ve canımız inanılmaz derecede tatlı istiyor! Tatlı krizi tuttu! Ne yapacağız? Tatlı krizi yüzünden diyeti mi bozsak acaba? Sonrasında da “Amaaan zaten tatlı tükettim diyetim bozuldu” diyerek eski beslenme alışkanlıklarımıza geri mi döneceğiz?

TABİ Kİ HAYIR!

Tatlı krizleriniz çok sık tekrarlıyorsa ilk yapmanız gereken aile hekiminize ya da bir dahiliye uzmanına muayene olup tatlı isteğinizin insülin direnci, polikistikover vb. hastalıklardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı öğrenin.

Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, beslenme şeklinizdeki bir hatadan kaynaklanması muhtemeldir. Bu durumda atmanız gereken iki adım var. Bu krizlerin oluşmasını nasıl önleyebileceğinizi ve tatlı kriziniz ile baş edemediğiniz zamanlarda neler yapabileceğinizi öğrenmek.

Bir diyetisyen olarak bu konuda size verebileceğim en güzel tavsiye, az ve sık beslenin. Bu kan şekerinizdeki dalgalanmaların önüne geçerek tatlı isteğinizin azalmasında size yardımcı olacaktır.

Beslenmenizdeki basit karbonhidratları, kompleks karbonhidratlar ile değiştirerek kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesini önleyebilirsiniz. (beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih etmek gibi)

Öğünlerinizi her besin grubunu içerecek şekilde düzenlemeniz de size bu konuda yardımı dokunacak şeylerden biri.

Tüm bunlara nasıl dikkat edeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa eğer bir diyetisyenden danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

“Tüm beslenme kurallarına dikkat ettim, herhangi bir rahatsızlığım da yok fakat tatlı krizi devam ediyor”

O halde tatlı isteğiniz duygusal veya stres durumundan kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda bir psikolog/psikiyatriste danışabilirsiniz. Krizlerinizin sebebinin bu gibi psikolojik sebeplere dayandığını öğrenirseniz, ilerleyen zamanlarda bunun bilincinde olarak hemen tatlıya yönelmek yerine bol bol su ve yeşillik tüketin.

“Bol bol su ve yeşillik tükettim ama tatlı krizi yine de devam ediyor!”

Bu durumda krizinizi rafine şekerlere yönelmek yerine doğal şeker grubunda bulunan besin grupları ile bastırmaya çalışacağız.

  • Muz + kakao (en sık kullandığımız ve pratik alternatiflerimizden)
  • Hurma içerisine fıstık ezmesi ve badem (fazlasıyla leziz bulduğum bir alternatif)
  • Elma + tarçın (tarçın kan şekerinizin gün içerisinde dengede kalmasını sağlayan bir besindir, bu da tatlı isteğinizin azalmasını sağlar)
  • İki kare bitter çikolata + sade Türk Kahvesi
  • Kuru incir/kuru kayısı/ceviz (yeterli miktarda tüketilmesi gerekir – ara öğün olarakta tercih ediyoruz)

“Bütün alternatif çözümleri denedim. Yine de tatlı krizi ile başa çıkamıyorum.”

Son çare, tatlı tüketin. Yanlış duymadınız, bütün alternatifleri denediğiniz halde tatlı krizlerinden kurtulamıyorsanız son çare olarak tatlıya yönelebilirsiniz. Ama şerbetli tatlılar, kremalı yaş pastalar gibi yüksek kalorili olanlar yerine sütlü tatlıları tercih etmeniz gerekiyor. Ve en önemlisi kendinize, sağlığınıza dikkat ettiğiniz bu dönemde tatlıyı normalde tükettiğiniz miktarların yarısı kadar tüketmeniz büyük önem arz ediyor. (1 dilim yerine yarım dilim gibi)

Sonrasında da telafi etmek, yemiş olduğunuz tatlının vücudunuza kattığı kaloriyi yakmak için; ya egzersiz yapmanız ya da bir sonra ki öğününüzde bulunan besin miktarlarını azaltarak günü dengelemeniz gerekiyor.

Tatlı tükettiniz ve bu sizin sağlıklı beslenmenizin son günü olmadı, olmayacak da. Çünkü siz artık porsiyonu yarıya düşürerek kalori alımını azaltmayı ve hemen arkasına da bunu telafi etmek için yapmanız gerekenleri biliyorsunuz değil mi?

Diyet, istediğiniz kiloya ulaşana kadar sağlıklı beslenme adını verdiğiniz bir süreç değil, severek ve isteyerek devam ettirdiğiniz bir yaşam şekli olarak hayatınızdaki en önemli kazanımlardan birisi olsun!

Sağlıklı yemek tarifleri için sitemizin Sağlıklı Tarifler bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıkla kalın 🙂

Bir Cevap Yazın