Bu yazımda “Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum!”, “Nasıl kilo verebilirim?”, “O kadar diyet uyguladım neden kilo veremiyorum?” gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki “kilo vermek” uzun süren ve sabır isteyen bir süreçtir. Sonuç olarak fazla kilolarımızı bir gecede almadığımız gibi bir gecede gitmelerini de bekleyemeyiz. Özellikle de geçmişinde 3 ya da daha fazla kez 5 kg’dan fazla kilo verenler, kendi kendilerine şok diyet, ketojenik diyet vb. uygulayan bireyler için bu süreç çok daha fazla sabır gerektirebiliyor.

Kilo vermek için yapmanız gereken ilk şey “Evet ben kilo vereceğim ve gerekeni yapacağım.” kararlılığında olmanız ve bu cümleyi hevesle değil gerçekten isteyerek söylemeniz. Bu cümleyi kararlılık ve istekle söylemek konusunda endişeleriniz varsa, bir ayna karşısına geçerek bu şekilde mutlu olup olmadığınızı, bu kiloda olmak isteyip istemediğinizi, beden ölçülerinizin sizi tatmin edip etmediğini, bu şekilde sağlıklı olup olmadığınızı, şuan problem olmasa bile ileriki yaşlarda kilolarınızın size problem yaratıp yaratmayacağını sorgulayabilirsiniz. Bu sorulara cevaplarınız olumlu ise hiç bir problem yok demektir. Ama bu sorgulamanın sonucunda “ben değişmek istiyorum, beden ölçülerim şöyle olursa daha iyi hissederim, yürürken bile zorlanıyorum bu sağlıklı değil, şuan bi zararı yok ama ileride bana problem olabilir” tarzında düşünceler oluştuysa zihninizde, sizin için bu sürece biraz daha yakından bakabiliriz demektir.

Diyete başlamadan önce mutlaka bir dahiliye uzmanı ya da aile hekiminize muayene olmanız ve kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Bu muayene ve tahlil sonucunda kilo vermenize engel olan herhangi bir hormonel ve/veya metabolik bir problemin olup olmadığını belirledikten sonra bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için bir diyetisyen danışmanlığında olmanız gerekiyor. Sonrasında diyetisyeniniz ile isterseniz yüz yüze isterseniz online diyet danışmanlığı ile görüşüp ilk adımınızı atmış oluyorsunuz.

Öneriler

“Bu sürece başlamadan önce ve bu sürecin içerisinde neler yapmalıyım?” sorularınıza da birkaç öneride bulunalım 🙂

 • Kaç kilo vermek istediğinizi belirleyin ve bunun için kendinize zaman tanıyın. Yani bir ayda 10 kilo vermek istiyorum gibi bir düşünce ile kendinizi hızlıca yıpratıp diyet sürecinizin ve isteğinizin sonlanmasına neden olmayın
 • İSTEYİN ve SABIRLI olun.
 • Yaşantınıza paralel, uyum sağlamakta zorlanmayacağınız bir beslenme düzeni oluşturmaya özen gösterin.
 • Tek yönlü beslenerek kilo vermeye çalışmayın. Günlük beslenmeniz mutlaka tüm besin gruplarını içerecek şekilde YETERLİ ve DENGELİ olsun.
 • Gün içerisinde mutlaka 1.5-2 litre (kişiye göre değişiklik gösterebilir.) su tüketin.
 • Paket ve hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Gün içerisinde 2 kupa yeşil çay tüketmeye özen gösterin.
 • Pişirme yöntemi olarak ızgara, fırın, haşlama yöntemlerini tercih edin.
 • Sulu yemekleri çatal ile yağını ve yemeğin suyunu süzerek tüketin.
 • Bir beslenme günlüğü oluşturarak kontrolü ele alın.
 • Ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarmanın faydalı olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu bilin ve tamamen çıkarmak yerine tüketim miktarlarınızı dengeleyin, tam tahıllı/kepekli ekmek tercih ederek sağlıklı bir seçim haline getirin.
 • Bol bol yeşillik tüketin.
 • Gün içerisinde en az 45 dk tempolu bir şekilde yürüyüş/egzersiz yapmaya çalışın. –

Kendinizi düşünmeyi asla ihmal etmeyin! Daha sağlıklı bir yaşam için ilk adımınızı atın, bir yerden başlayın ve engellere takılmadan devam edin.

Sağlıcakla kalın 🙂

Bir Cevap Yazın